پرینت

قارچ ناخن پا

نوشته شده توسط Super User. TPL_WARP_POSTED_IN مطالب آموزنده

قارچ ها موجودات فرصت طلبی هستند که در تمام مکانها ، بخصوص مکانهای گرم و مرطوب مانند : کف سالن های ورزشی رختکن ها ، داخل کفش و حتی کف آشپز خانهیافت میشوند.قارچ نوعی بیماری است و هنگامی اتفاق می افتد که در بستر یک یا تعدادی از ناخن ها ریشه کند.علت عمده ی بوجود آمدن قارچ ناخن ، قارچ «درماتوفیت» است . اما بعضی اوقات مخمر و کپک هم میتوانند عامل این بیماری باشند.

قارچ ها از طریق بریدگی کوچک یا نامرئی و یا جدایی ناخن از بستر آن ، به ناخن هجوم می آورند. البته گرما و رطوبتدائمی هم زمینه ساز این امر میشود.شصت پا به دلیل اینکه بیشتر اوقات در محیط تنگ و در محدوده ی مرطوب کفش و جوراب قرار دارد بیشتر از سایر نقاط دیگر پا ، مورد حمله قرار میگیرد و آسیب پذیرتر است.

 علائم قارچ ناخن پا : رنگ طبیعی ناخن به رنگ : زرد ، قهوه ای و حتی سیاه تغییر میکند و یا لکه و خطهای سفید روی آن ایجاد میشود. ناخن ها شکننده ، ناهموار ، پوسته پوسته و یا ضخیم میشوند.در بعضی موارد ، ناخن ها دردناک شده و یا حتی بوی نامطبوع میدهند.

 

راه های پیشگیری از قارچ پا :

همیشه به یاد داشته باشید هنگامی که اطراف ناخن هایتان بریدگی ، خراش ، عرق سوز یا پاره شدگی وجود داشت از پا برهنه راه رفتن در استخر ، رختکن و دوشهای مشترک حمام اجتناب کنید.

همیشه از کفش هایی استفاده کنید که فضای کافی برای عبور جریان هوا داشته باشد.

همیشه از جوراب های نخی استفاده کنید و مرتب جوراب های خود را بشویید.

همیشه ناخن های پای خود را کوتاه و پاکیزه نگه دارید.

اگر پدیکور پا انجام میدهید از«ضد عفونی کردن وسایل توسط  آرایشگر خود» اطمینان حاصل فرمایید.

راه های درمان قارچ پا :

اگر دچار این بیماری شدید میتوانید از محلول «سرکه سیب» برای از بین بردن قارچ پا استفاده کنید و پاهای خود را درون این محلول فرو ببرید به دلیل اینکه این محلول دارای اسید بوده و قارچ را از بین میبرد.

چای و روغن زیتون هم میتواند به درمان این بیماری کمک کند ، چون چای دارای مواد ضد باکتری طبیعی است و روغن زیتون هم از شکستگی و افتادن ناخن جلوگیری میکند.  لازم به ذکر است این نکته را یادآور شوم که اگر این راه کارها کمکی به درمان این بیماری نکرد حتما به پزشک مراجعه کنید و خیلی ساده از کنار این بیماری نگذرید.